Koszt fotowoltaiki

a rachunki za prąd

W czasach stale rosnących cen energii elektrycznej marzeniem właścicieli niejednego gospodarstwa domowego jest maksymalne zmniejszenie wykorzystania prądu. Zaleca się gaszenie świateł, czy odpinanie nieużywanych urządzeń elektrycznych. Przynosi to niewielkie efekty, jednak rachunki za prąd są wciąż wysokie i stale się zwiększają. Tu z pomocą przychodzą instalacje fotowoltaiczne. Cena inwestycji, chociaż z początku jest niemała, to szybko się zwraca, a ich właściciele mogą cieszyć się niemal darmowym i w pełni ekologicznym źródłem prądu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Moduły fotowoltaiczne umieszczane są pod odpowiednim kątem na dachu budynku, tak by możliwie najdłużej w ciągu dnia padało na nie światło słoneczne. Wytwarzany w nich prąd stały, poprzez inwerter jest zamieniany na prąd zmienny. Ten już dalej trafia do sieci elektrycznej i zasila domowe sprzęty.

Nie można jednak jednoznacznie określić ogólnej ceny dla instalacji fotowoltaicznej. Każdy klient ma inne zapotrzebowanie na prąd elektryczny, a także różne możliwości instalacji. Wiele bowiem zależy od rodzaju dachu, jego ustawienia względem słońca, czy nachylenia do ziemi. Cena będzie się różniła także ze względu na wybór technologii instalacji. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zastosować inną w przypadku dachu kopertowego, a inną przy dachu płaskim. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to zwykle suma od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, które jednak szybko się zwracają. Jest także możliwość otrzymania na nie dotacji z programu „Mój Prąd”, w którym jesteśmy oficjalnym partnerem NFOŚiGW. Więcej o programie pisaliśmy tutaj

instalacja fotowoltaiczna zmniejszająca rachunki za prąd

Rachunki za prąd z paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne tworzą prywatną elektrownię zielonej energii. Dlatego właśnie rachunki za jej wykorzystanie spadają nawet o 90%. Czemu jednak w takim razie nie można całkowicie ich zlikwidować? Aby mieć ciągły dostęp do potrzebnej ilości energii elektrycznej także w nocy i w ciemniejszych, jesienno-zimowych miesiącach, a także bez konieczności magazynowania energii (służą do tego między innymi akumulatory), budynek musi być podłączony do sieci. Tam jednak zostają nałożone opłaty stałe, z których nie można zrezygnować. Aby jednak nie musieć pobierać dodatkowego prądu, można nadwyżkę własnej energii przechowywać w sieci elektrowni i odbierać ją w razie potrzeby. Można to zrobić do 24 miesięcy od jej wyprodukowania.

Najlepszym przykładem poprawy finansów związanych z założeniem instalacji fotowoltaicznej są rachunki naszych klientów z okolic Wrocławia. W marcu 2018 roku kwota do zapłaty za prąd w ich domu wynosiła 164,37 zł. Zdecydowali się na instalację paneli fotowoltaicznych. Cena, jaką zapłacili w czerwcu tego samego roku, była niższa aż o 96% i wyniosła jedynie 6,12 zł. Oznacza to niemal 2 000 zł oszczędności w skali roku! To obiecująca zmiana, zwłaszcza biorąc pod uwagę informacje Głównego Urzędu Statystycznego. Prognozuje on wzrost cen energii o średnio 7% rocznie, przy czym warto zauważyć, że w styczniu 2020 roku prąd podrożał o 10-12%. To sprawiło, że instalacje fotowoltaiczne naszych klientów zwracają się jeszcze szybciej.

rachunki za prąd porównanie przed i po montażem fotowoltaiki

Korzyści montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu

Domowa fotowoltaika zatrzymuje w budżecie rodzinnym duże ilości pieniędzy, które do tej pory wydawane były na opłacenie zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Oprócz niezależności energetycznej nasi klienci przyczyniają się również do poprawy jakości środowiska naturalnego. Produkcja prądu pochodzącego z energii słonecznej jest całkowicie ekologiczna. Panele fotowoltaiczne są przeważnie montowane na dachu lub elewacji budynku, nie wpływają także na okoliczną faunę i florę.

Strefa Energii to nie tylko instalacje fotowoltaiczne. To zespół najwyższej klasy specjalistów, którzy będą Cię wspierać podczas całego procesu tworzenia nowej, prywatnej elektrowni słonecznej. Od pierwszego spotkania z konsultantem, przez montaż, aż po dokonanie wszystkich formalności.

Jesteś ciekaw, ile mogą wynosić Twoje rachunki za prąd dzięki fotowoltaice? Zostaw nam swoje dane poniżej, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 3,7 / 5. Ilość głosów: 3

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.