Fotowoltaika

na świecie

Fotowoltaika na świecie przeżywa prawdziwy boom. Z roku na rok znacząco zwiększa się liczba kolejnych, nowych instalacji. To dobra wiadomość dla wszystkich. Większy udział energii słonecznej oznacza mniejsze zanieczyszczenie planety. A jak aktualnie wygląda sytuacja fotowoltaiki na świecie? Krótko mówiąc – jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!

fotowoltaika na świecie - farma fotowoltaiczna

Fotowoltaika na świecie – odnawialne źródło energii, które ratuje świat

Kto by pomyślał, że technologię fotowoltaiki wykorzystywano już niemal 50 lat temu. Niestety, koszt jej uzyskania w tamtych czasach był bardzo duży i nieopłacalny. Całe szczęście nikogo to nie przeraziło, a jedynie zmotywowało do dalszych badań. Wraz z rozwojem technologii moduły fotowoltaiczne stały się niezwykle wydajne, a co za i tym idzie fotowoltaika stała się powszechna i przynosi olbrzymie zyski. Nie tylko finansowe, ale i ekologiczne! 

Z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych na całym świecie. Wśród państw uzyskujących najwięcej mocy ze słońca są m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny czy Niemcy. Co ciekawe, największą farmę fotowoltaiczną znajdziemy w Indiach. Jej moc to nieco ponad 2 GW. Aby łatwiej sobie wyobrazić, jak to dużo, czytaj dalszą część artykułu.

Fotowoltaika w Europie – Niemcy liderem fotowoltaiki 

Udział odnawialnych źródeł energii na świecie stale się powiększa. Ma to pozytywny wpływ na całą planetę. Coraz więcej państw rezygnuje z paliw kopalnych na rzecz nieograniczonych pokładów mocy ze słońca, wody czy wiatru. Niektóre kraje, jak chociażby Norwegia, mają doskonałe warunki do pozyskiwania mocy z wody. Dzięki korzystnemu położeniu niemal w całości zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne za pomocą elektrowni wodnych. 

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, mają niemal identyczne warunki klimatyczne jak my. Doskonale je wykorzystują produkując najwięcej energii w całej Europie za pomocą paneli fotowoltaicznych. Są nawet w światowej czołówce! Już 5 lat temu fotowoltaika zaspokajała niemal 20% potrzeb energetycznych tego kraju. W samym 2019 roku łączna moc nowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech wyniosła 3,94 GW i łącznie wynosi już ponad 50 GW. To ponad dwa razy więcej niż kolejny kraj na liście – Włochy. Niemcy są najlepszym przykładem, że fotowoltaika w naszym klimacie się opłaca!

Fotowoltaika w Polsce 

Fotowoltaika w Polsce nie jest jeszcze na najwyższym poziomie. Brakuje nam bardzo wiele by dogonić niektóre kraje. Holandia czy Belgia to państwa o znacznie mniejszej powierzchni, czy ludności, ale i tak mają około 2 razy większą moc z fotowoltaiki niż my.

Całkowita moc pozyskiwana z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w naszym kraju to około 2,68 GW. Nie jest to liczba, która robi wrażenie, ale pamiętajmy, że w dziedzinie fotowoltaiki działamy stosunkowo od niedawna, a i tak odnotowujemy dynamiczny wzrost. Jako Strefa Energii staramy się przekonać Polaków do opłacalności fotowoltaiki. To inwestycja, która zwróci się nawet w ciągu 5 lat. Produkcja darmowego prądu jest niezwykle opłacalna zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w Polsce

Zarówno fotowoltaika dla domu jak i fotowoltaika dla firmy to wybór, który naprawdę zaowocuje. Każdy rok to wielkie oszczędności na rachunkach, sięgające nawet 90%. Korzystając z dofinansowania do fotowoltaiki można zaoszczędzić jeszcze więcej i jeszcze szybciej.

Doskonałym przykładem jest dofinansowanie do fotowoltaiki “Mój Prąd”. Budżet na ten program w Polsce wynosi aż miliard złotych! Decydując się na dotację możemy otrzymać do 5000 złotych na instalację fotowoltaiczną. Wybierając naszą kompleksową obsługę nie musisz bać się wypełniania skomplikowanych dokumentów. Pomożemy Ci w tym. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń bezpośrednio pod numer +48 535 989 535.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.